Pravá koža je v odevnom priemysle tradičná surovina, ktorá ľudstvo sprevádza od počiatkov jeho existencie. Výrobky z nej majú dlhú životnosť, veľkú odolnosť a prestížny vzhľad. Jej popularita trvá stovky rokov a nič nenasvedčuje tomu, že sa tento trend zmení.

Textilná a chemická výroba vyvinula v posledných desaťročiach celý rad technológií, s pomocou ktorých možno vyrobiť výrobok zo syntetickej kože s podobnými mechanicko-fyzikálnymi vlastnosťami. Naďalej však platí, že pravá koža má lepšie vlastnosti ako koža syntetická. Je to dané okrem iného evolučným výberom, počas ktorého sa koža zvierat vyvíjala stovky miliónov rokov, a tisícročnou tradíciou ich spracovaním človekom (najstaršie pamiatky sú z Egypta z obdobia 3000 rokov pred naším letopočtom).

Na výrobu koženej galantérie používame rôzne druhy kožených materiálov. Jedná sa o prírodné usne vyrábané špeciálnymi technológiami na dosiahnutie výnimočných vlastností. Najpoužívanejšie druhy úprav prírodnej usne sú:

NAPA (NAPPA)

Pre lúštiteľov krížoviek je Napa známa ako rukavičkárska useň. Ide o kožu, ktorá je spracovaná technológiou pre rukavičkárske materiály. Vyznačuje sa mäkkosťou, hebkosťou a príjemným omakom. Používame ju predovšetkým pre dámske peňaženky, pánske korunovky, dokladovky, dolárovky, etue, puzdrá a kľúčenky. Tento materiál dokáže zvýrazniť uvedené vlastnosti aj na relatívne menšom povrchu výrobku.

NDM

NDM je prírodný materiál majúci rovnaké vlastnosti ako Napa, teda mäkkosť, hebkosť a príjemný omak. Líšia sa mierne iba povrchovou úpravou. Používa sa pre väčšie galantérne výrobky ako aktovky, diplomatky, spisovky, kabelky, batôžky, etue, ľadvinky, crossbagy a pod.

PDM

PDM je prírodný materiál vyznačujúci sa vysokou odolnosťou v odere a namáhaní v ohybe. Je mierne hrubší na dotyk ako Napa a je využívaný hlavne na čašnícke peňaženky, pánske peňaženky a dokladovky.

CRUNCH

Crunch je veľmi kvalitný prírodný materiál, ktorý sa vyznačuje módnym „double effectom“ – dvojitým farebným efektom zdôrazňujúcim štruktúru a pravosť kože. Používa sa pre dámske a pánske peňaženky a aktovky.

SAVAGE

Savage je prírodný materiál s veľmi jemne brúseným lícom a vyznačujúci sa mimoriadnou hebkosťou a príjemným jelenicovým omakom. Využívame ho pre dámske a pánske peňaženky, korunovky, dokladovky, listové kabelky a kabelky.

SHOULDER

Shoulder je pevnejší tlačený módny prírodný materiál s nepravidelnou exkluzívnou potlačou zdôrazňujúcou pravosť prírodnej kože. Vyrábame z neho dámske a pánske peňaženky, korunovky, dokladovky a dolárovky.

HUNTER

Hunter je jemne brúsený módny prírodný materiál v štýle jelenice alebo loveckého nubuku. Z tejto kože vyrábame dámske a pánske peňaženky, dokladovky a kľúčenky.

SHRUNKEN

Shrunken je pevnejší prírodný materiál s moderným designom, ktorý je tvorený bohato štruktúrovaným povrchom. Využívame ho predovšetkým na výrobu peňaženiek.

GLOSSY BUFF DD

Glossy Buff DD je luxusná prírodná byvolia koža s módnym zamatovým leskom. Tento materiál používame na výrobu dámskych peňaženiek.

BAMBOO

Bamboo je luxusná prírodná hovädzia koža s veľmi módnym dizajnom. Jednosmerne štruktúrovaný povrch kože je príjemný na dotyk. Využívame ho na menšie výrobky ako sú peňaženky alebo časti väčších výrobkov.

JEANS

Jeans je jemne brúsený prírodný materiál vyrobený technológiou, ktorá dokáže vytvoriť na koži stále moderný riflovinový (jeansový) vzhľad. Môže byť použitý na všetky druhy výrobkov.

CC NAPA (CC NAPPA)

CC napa je napa (pozri vieša) vyrobená z teľatiny. Ide teda o veľmi luxusný materiál s výnimočnou hebkosťou.

CHEQUER

Chequer je moderný prírodný materiál s pravidelnou potlačou po celej ploche. Využívaný pre peňaženky a drobnejšie výrobky.